fbpx
0

Izložba “Nesvrstani svet” u Muzeju afričke umetnosti

Pomoć pri izboru
Mapa
Podeli na:

Izložba “Nesvrstani svet” u Muzeju afričke umetnosti

 

U sezoni kada je održavanje kulturnih manifestacija ponovo pod znakom pitanja, svaka prilika za uživanje u izložbenim postavkama čini se dragocenom. Jedna od takvih prilika svakako je izložba “Nesvrstani svet”, koja se organizuje povodom 60-godišnjice Prve konferencije Pokreta nesvrstanih, održane u Beogradu 1. septembra 1961. Pokret je bio posvećen borbi svetskih naroda za slobodu od spoljne kontrole i ekonomske eksploatacije, ali i međusobnoj podršci država članica kroz proces dekolonizacije.

 

Ideja nesvrstavanja je nastala u vreme veoma izražene hladnoratovske podele na dva bloka (istočni i zapadni). Prva konferencija je održana u duhu povezivanja tzv. „neangažovanih“ nacija, sa ciljem stvaranja nove alternative i novog sveta. Značaj konferencije je u tome što je postavila temelje međunarodnih odnosa koji će svoju punu razradu i dopunu doživeti u potonjim godinama. Nakon prvog događaja u Beogradu, konferencije su održavane širom nesvrstanog sveta.

 

Šest decenija kasnije, jasno je da su neke od početnih ideja izuzetno aktuelne. Iako na drugi način, svet je i danas podeljen, a borba za nezavisnost i dalje se vodi na različitim frontovima. Diskriminacija, eksploatacija resursa i lokalni ratovi, iako često u izmenjenom obliku, glavne su karakteristike savremenih međunarodnih odnosa.

 

Jedna nova politička platforma usvojena je na Beogradskoj konferenciji, uključujući borbu za mir i razoružanje, te zalaganje protiv podele na ekonomske i vojno-političke blokove. Nesvrstavanje je podrazumevalo kritiku imperijalizma, rasizma, aparthejda i svih oblika rasne segregacije, kao i ekonomske i političke dominacije. Promovisane su vrednosti antikolonijalizma, emancipacije, jednakosti, mira, saradnje i solidarnosti među narodima. Cilj izložbe “Nesvrstani svet” je da se osvrnemo na težinu i značaj koje ovi pojmovi danas nose.

 

Izložba nas podseća na to kako su mediji nekada promovisali ove vrednosti i kako su podsticali društvo na aktivizam i osvešćivanje naše globalne pozicije. Ideje slobode i postkolonijalizma ulivaju snagu pojedincima i narodima, ali bez praktične realizacije ostaju samo spisak lepih želja i obećanja. Stoga ih možemo doživeti kao potporne stubove novog sveta, ali i kao neostvarene vizije, uobličene u spomenike i sećanja. S jedne strane imamo političku realnost koja nas iznova poražava svojom surovošću, sa druge univerzalnost kojoj bi valjalo posvećeno težiti.

 

Sastavni deo postavke “Nesvrstani svet” čini digitalna mapa na sajtu www.nesvrstani.rs koja je objavljena neposredno nakon otvaranja izložbe. Reč je o katalogu baštine nesvrstanih koja je pronađena u brojnim arhivima i pripisana nasleđu Prve (1961) i Devete (1989) konferencije Pokreta nesvrstanih u Beogradu. U katalogu se nalaze primeri različitih akcija, perioda, jubileja, obeležja i sličnih spomenika na osnovu kojih danas procenjujemo značaj ideje nesvrstanosti.

 

Izložbu “Nesvrstani svet” osmislio je kustoski tim Muzeja afričke umetnosti koji čine Emilija Epštajn, Ana Knežević, Milica Naumov, i dr Nemanja Radonjić, naučni saradnik Instituta za noviju istoriju Srbije. Dokumentarne materijale za izložbu i digitalnu mapu ustupili su Istorijski arhiv Beograda, Arhiv Jugoslavije, Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, Muzej grada Beograda, Muzej Jugoslavije, Radio Beograd i Radio-televizija Srbije.

 

S obzirom da se Muzej afričke umetnosti nalazi na Senjaku, naša agencija nudi prenoćište u bližem i daljem okruženju ove jedinstvene ustanove. Povoljan, jeftin ili luksuzni apartman na dan možete pronaći u kontaktu sa našim osobljem. Ukoliko tražite stan za izdavanje u Beogradu, pozovite nas ili proćaskajte sa nama na sajtu kako bismo vam pružili detaljnije informacije. Dobrodošli!