fbpx
0

Istina ili ne, par smešnih saveta!

Pomoć pri izboru
Mapa
Podeli na:

Priprema za putovanje – 5 saveta profesionalnog kuvara

Ako ste navikli da lično pripremate hranu, tuđe kuhinje su uvek nepoznanica. Svaki apartman na dan je prilično predvidljiv, baš kao što fotografije prikazuju: spavaće sobe imaju krevete, kupatila imaju peškire, dnevne sobe imaju sofe i fotelje. Kuhinje imaju ormariće, ali se na slikama nikada ne vidi njihova unutrašnjost. Kada iznajmite nečiji stan i planirate kuvanje tokom nekoliko dana boravka, taj prvi utisak može da bude uzbudljiv, zadovoljavajući ili sasvim razočaravajući. Imaju li lepo posuđe? Senf? Možda češanj belog luka? Ima li par pristojnih lonaca u kojima možete nešto da napravite? Maslinovo ulje? Vino? Šta ako nema čak ni kečapa? Zaista, dešava se da jeftini apartmani za izdavanje budu toliko prazni, da morate u kupovinu po šećer i so.

 

  1. Perorez i nož za hleb

 

Odlazak do prodavnice ne mora da bude preveliki problem, ali šta ćemo sa priborom za obradu namirnica? Ako povoljan apartmanski smeštaj nema čak ni nož za sečenje hleba, u problemu ste. Dakle, to bi bio prvi savet: ponesite kompaktan nožić koji lako staje u kofer ili putnu torbu i neće se pokajati. Nazubljeni nož za hleb je uvek zgodno imati pri ruci, a ništa manje koristan nije ni džepni perorez kojim možete iseckati komad sira.

 

  1. Mali aluminijumski tiganj

 

Sledeća važna stavka je pristojan tiganj. Loš tiganj nije najgora stvar na svetu, ali ako naletite na rđav komad, može u trenutku da Vam zagorča život. Bez pouzdanog “hardvera” ne pomaže ni indukcioni rešo ni mikrotalasna pećnica. Ako steknete utisak da bukirani stan za izdavanje u Beogradu nema solidno opremljenu kuhinju, ostavite mesta u torbi za aluminijumski tiganj od 20-25cm. Nije veliko opterećenje, a može biti od koristi par puta dnevno.

 

  1. Hvataljke za roštilj

 

Iako na prvi pogled ne deluju kao neophodan pribor, hvataljke za roštilj mogu biti spasonosne. Pritom je ono što ćete pronaći u zakupljenom stanu najčešće neupotrebljivo. Iz nekog razloga, osobe koje nisu kuvari ne razumeju njihovu vrednost, pa zato kupuju loše verzije istih. Trebaju Vam mašice od 20cm, sa metalnim vrhovima, možete ih naći po povoljnim cenama. Isto važi i za vadičep: birajte propisne konobarske otvarače, jer Vas oni sa “krilcima” neće usrećiti.

 

  1. Omiljeni začini

 

Kada je reč o začinima, ne sumnjamo da će Vaš kratkoročni najam ponuditi nešto od namirnica, mada o kvalitetu i ukusu možemo samo da nagađamo. S obzirom da nema svrhe kupovati celo pakovanje karija zarad jedne upotrebljene kašičice, prikladnu “dozu” valja spakovati noć pre polaska. Za tu svrhu možete iskoristiti prazne bočice za pilule ili kakvu staru teglicu. Imajte na umu gde putujete i šta ćete najverovatnije da kuvate, pa u skladu s tim pripremite četiri ili pet najvažnijih začina. Neka se tu nađe i prstohvat šafrana, sigurno ga nećete naknadno kupovati.

 

  1. Od soja sosa do limete

 

Naposletku ćemo pobrojati namirnice koje mogu izgledati kao preterivanje, naročito ako putujete avionom. Razum će govoriti jedno a mašta usmeravati misli u pravcu: “Moram ovo da ponesem, možda tamo to nemaju, ili bar ne moj omiljeni brend…” Možda je to sirup od javora, vrcani med ili neki sličan ukus kojim započinjete dan, recimo soja sos, parmezan ili komad pančete. Što se tiče kiselkastog ukusa i vitamina C, valja spakovati i po koju limetu. Koliko god privatni smeštaj bio dostojna alternativa hotelu, kulinarske sitnice neće biti na odmet.

 

Malo šale nije na odmet!!!